سینی کابل, مطالب آموزشی

اهمیت ایمنی برق

تجهیزات دارای نیروی الکتریکی می توانند خطرات قابل توجهی برای کارگران ایجاد کنند ، خصوصاً در صورت عدم سوء استفاده یا عدم نگهداری آنها. بسیاری از وسایل برقی دارای ولتاژ یا توان زیاد هستند و خطر بیشتری را نیز به همراه دارند.

خطرات شوک برق گرفتگی
مهمترین خطرات مرتبط با برق ، برق گرفتگی ، آتش سوزی و فلاش قوس الکتریکی است. شوک الکتریکی هنگامی اتفاق می افتد که بدن به بخشی از مدار الکتریکی تبدیل شود ، یا وقتی فرد با هر دو سیم یک مدار الکتریکی در تماس باشد ، یک سیم از یک مدار با انرژی و زمین یا یک قطعه فلزی که با تماس با یک انرژی برقرار می شود. هادی برقی.

شدت و اثرات برق گرفتگی به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند مسیر عبور بدن ، میزان جریان ، طول مدت قرار گرفتن در معرض و اینکه آیا پوست مرطوب یا خشک است. آب هادی برق بسیار خوبی است و باعث می شود جریان راحت تر در شرایط مرطوب و از طریق پوست مرطوب جریان یابد.

 

 

اثر شوک ممکن است از یک سوزن سوزن شدن تا سوختگی های شدید تا ایست قلبی باشد. نمودار زیر رابطه کلی بین میزان آسیب و میزان جریان برای یک مسیر ۶۰ چرخه دستی به پا با مدت زمان شوک یک ثانیه را نشان می دهد. در حین خواندن این نمودار ، به خاطر داشته باشید که بیشتر مدارهای الکتریکی ، در شرایط عادی ، می توانند تا ۲۰،۰۰۰ میلی لیتر جریان فعلی را تأمین کنند.

جاری

واکنش
۱ میلی میلر

سطح ادراک
۵ میلی میلپرس

شوک اندک؛ دردناک نیست بلکه نگران کننده است
۶-۳۰ میلیامیپرس

شوک دردناک؛ محدوده “let-go”
۵۰-۱۵۰ Milliamperes

درد شدید ، ایست تنفسی ، انقباض شدید عضلات
۱۰۰۰-۴،۳۰۰ میلیامیپر

فیبریلاسیون بطنی
۱۰،۰۰۰+ Milliamperes

ایست قلبی ، سوختگی شدید و مرگ احتمالی

علاوه بر خطرات شوک الکتریکی ، جرقه های ناشی از تجهیزات الکتریکی می توانند به عنوان منبع احتراق بخارهای قابل اشتعال یا مواد منفجره عمل کنند.

فلش قوس
بدون در نظر گرفتن ولتاژ ، در هر وسیله الکتریکی می توان فلش قوس خطرناک ایجاد کرد ، که در آن انرژی به اندازه کافی بالا برای حفظ قوس است. مکان های بالقوه که این اتفاق می افتد شامل موارد زیر است:

تابلوهای پانل و تابلو
مراکز کنترل موتور
چرخ دنده فلزی
ترانسفورماتورها
استارت موتور و کابینت درایو
فیوز قطع می شود
هر مکانی که می تواند خراب تجهیزات باشد

در یک حادثه فلاش قوس ، مقدار عظیمی از انرژی تابشی متمرکز به بیرون از تجهیزات الکتریکی منفجر می شود. این انفجار امواج فشار ایجاد می کند که می تواند به شنوایی فرد صدمه بزند ، یک فلاش با شدت زیاد که می تواند به بینایی آنها آسیب برساند و یک توپ گرم شده از گاز که می تواند بدن کارگر را به شدت سوزاند و فلز را ذوب کند.
روشهای کاری مرتبط با ایمنی برق

فقط کارگران واجد شرایط که در جلوگیری از خطرات الکتریکی آموزش دیده اند مجاز به کار در قسمت هایی هستند که در معرض انرژی قرار دارند یا در نزدیکی آنها قرار دارند. روشهای کاری مرتبط با ایمنی برای جلوگیری از برق گرفتگی یا صدمات ناشی از تماس مستقیم الکتریکی مستقیم یا غیرمستقیم هنگام کار در نزدیکی یا روی تجهیزات یا مدارهایی که انرژی یا ممکن است ایجاد شوند ، استفاده می شوند. شیوه های کاری مرتبط با ایمنی باید با ماهیت و وسعت خطرات الکتریکی مرتبط سازگار باشد.
پرسنل واجد شرایط در مقابل پرسنل فاقد صلاحیت

برای اهداف شیوه کار مرتبط با ایمنی برق ، دو نوع کارمند در محل کار وجود دارند که ممکن است با تجهیزات برقی در یک محل کار در تماس باشند: واجد شرایط بودن و عدم صلاحیت بودن. یک کارمند واجد شرایط به عنوان کارگر تعریف می شود.

برای جلوگیری از خطرات الکتریکی هنگام کار روی قسمتهای در معرض انرژی در نزدیکی یا نزدیکی آموزش دیده است.
با شیوه های کاری مرتبط با ایمنی مطابق با استانداردهای OSHA آشنا است.
قادر به تفکیک قسمتهای زنده از تجهیزات الکتریکی در معرض است.
از مهارت ها و تکنیک های مورد استفاده برای تعیین ولتاژ اسمی قطعات و اجزای در معرض آگاهی برخوردار است.

یک کارمند غیرمجاز به عنوان کارگر تعریف می شود که آموزش خطری در مورد خطرات برقی ندارد. حتی اگر افراد غیرمجاز نیز نباید در معرض قسمتهای پرانرژی قرار گیرند ، باید به آنها اطلاعات و آموزشهای لازم جهت انجام شغل خود را با روشی ایمن و درک موارد زیر ارائه دهند:

با هرگونه خطرات برقی در محیط کار آشنا باشید.
روش هایی را که باید دنبال کنید و از محافظت از خود در هنگام کار در اطراف برق ، درک کنید.
درک کنید که وظایفی که فقط توسط کارگران واجد شرایط انجام می شود (مثلاً تعمیر و نگهداری و تعمیر).
بدانید چه موقع و چگونه مشکلات الکتریکی را گزارش کنید.
بدانید که در صورت اضطراری در رابطه با برق چه کار باید بکنید.
قبل از استفاده از ابزار و وسایل برقی را بررسی کنید تا مطمئن شوید عایق کاری و سیم کشی در وضعیت مطلوبی قرار دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *