سینی کابل, مطالب آموزشی

تثبیت کابل‌ها در سینی کابل

دلایل مختلفی برای محکم کردن و بستن کابل‌ها در سینی کابل وجود دارد. محکم کردن کابل‌ها باعث ایجاد فاصله‌ی مناسب بین آن‌ها خواهد شد، از بیرون زدن آن‌ها از سینی کابل جلوگیری و  محل کابل‌ها در سینی کابل را ثابت خواهد کرد. در طراحی و نصب سینی کابل باید فاصله‌ی بین بست‌ها به درستی تعیین شود. با این که در مسیرهای افقی، وزن کابل به خودی خود، آن را در سینی کابل نگاه خواهد داشت، اما توصیه این است که حتماً کابل‌ها را به وسیله‌ی بست به سینی کابل محکم کنید تا در مواقع عبور جریان غیرمعمول یا اتصالی‌ها، کابل‌ها از سینی کابل بیرون نیفتند. در مورد سینی کابل در حالت عمودی(نردبان کابل) توصیه‌ی موکد این است که کابل‌‌ها حتماً به پله‌ها با بست محکم شوند.

برای تثبیت کابل‌های باریک‌تر در سینی کابل، لازم است بست‌ها در فواصل‌ کم‌تر بسته شوند اما در مورد کابل‌های قطور (به خاطر وزن بالا) این فواصل بیشتر خواهد بود. همین‌طور در محل‌هایی که کابل‌ها از مسیر سینی کابل اصلی جدا می‌شوند و به سینی کابل دیگری وارد می‌شوند، یا در مبادی ورود کابل به داکت‌ها و دیگر محیط‌ها، تثبیت کابل در سینی کابل ضروری است.
 
در موارد خاص مثل عبور کابل در فضاهایی با دمای بالا، لازم است فاصله‌ی بین کابل‌های مجاور، حداقل به اندازه‌ی قطر کابل،  بیشتر باشد.
انتخاب نوع بست برای محکم کردن کابل‌ها در سینی کابل به شرایطی که در آن به کار می‌روند بستگی دارد. از جمله عوامل موثر می‌‌توان به مقاومت در برابر رطوبت، مقاومت در برابر امواج ماوراء بنفش، دمای بسیار بالا یا بسیار پایین، مقاومت شیمیایی، احتراق و … اشاره کرد. در تمام شرایط، نصاب یا سرپرست نصب، باید به دفترچه‌ی راهنمای تولید کننده‌ی سینی کابل و همچنین استانداردهای مختلفی که قواعد حفاظت از کابل‌ها را مشخص می‌کند مراجعه کند تا نوع اتصالاتی که بهترین نتیجه را ممکن می‌کند، انتخاب کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *