بدون دسته

ترموکوپل

ترموکوپل

ترموکوپل (ترموکوبل) یک وسیله ی کاربردی در اندازه گیری الکتریکی دما می باشد. این وسیله نوعی مولد برق بوده که اختلاف دما بین دو نقطه را تبدیل به ولتاژ میکند.

هنگام استفاده از ترموکوپل در مکان هایی که لرزش یا ضربه وجود دارد از روکشی بنام ترموول یا غلاف برای محافظت از آن استفاده می شود که سرعت پاسخگویی را کاهش می دهد.

مشاوره خرید محصول

همانطور که پیشتر گفته شده است، ترموکوپل یک مولد برق و وسیله کاربردی برای اندازه گیری دما است. این وسیله کاربرد بسیاری در ساخت مسکن و خانه ها، بخصوص خانه های ضد زلزله و لرزش دارد.

ترموکوپل انواع متفاوتی دارد و هر کدام کاربرد و ویژگی های خاص، منحصر بفرد و متفاوتی دارند. برای دریافت مشاوره جهت خرید  و انتخاب مناسب ترین نوع و یا تایپ ترموکوپل با شرکت سینی کابل تماس بگیرید و مشاوری رایگان با دریافت محصولی با کیفیت تماس بگیرید.

Contact-us

مزایا و معایب 

ترموکوپل

انواع ترموکوپل

 تایپ S

ترموکوپل (ترموکوبل) تایپ S یک وسیله ی بسیار کاربردی در صنعت می باشد. توانایی اندازه گیری تا دمای 1800 را دارد. این ترموکوپل از دو فلز ناهمسان که به هم متصل هستند تشکیل شده است. زمانی که حرارت به محل تقاطع این دو فلز میرسد دمای محل تقاطع ولتاژ تولیدی افزایش پیدا میکند. با اندازه گیری ولتاژ را دمای محل تقاطع را بدست می آید.

ترموکوپل-تایپ-s
ترموکوپل-تایپ-b

 تایپ B

این ترموکوبل نیز در صنعت کاربرد فراوانی دارد و از سنسور های دما بالا به حساب می آید که از صفر تا 1800 درجه را اندازه گیری میکند. ترموکوپل تایپ R دقت و پایداری بیشتر نسبت به تایپ S دارد

 تایپ R

این ترموکوبل تقریبا عملکردی شبیه به تایپ S دارد اما درصد رادیوم بیشتری نسبت به تایپ S داشته و توانایی این دستگاه از دو نوع i و J بیشتر است. این ترموکوپل میتواند تا دمای 1500 درجه را اندازه گیری کند

این ترموکوپل ها با استفاده از Pt-Rh (پلاتین – رادیوم) با ترکیبات مختلف ساخته می شود  و تفاوت این سه نوع در میزان پلاتین آنها است.

ترموکوپل-تایپ-j

 تایپ J

این  ترموکوبل از آلیاژ های اهن ، نیکل و مس ساخته شده است. محدوده دمای کمتری را نسبت به نوع K اندازه گیری میکند؛ اما دقت اندازه گیری بالا و دقیقی دارند. محدوده ی اندازه گیری این ترموکوپل از صفر تا 600 درجه می باشد که برای محیط هایی اکسید کننده بسیار مناسب است.

ترموکوپل-تایپ-pt

تایپ PT 100

این محصول به سنسور مقاومتی معروف است و کاربرد فراوانی در صنعت دارد مخصوصا زمان  نیاز به اندازه گیری دمای زیر 600 درجه داریم. سنسور بی کیفیت میتواند موجب خرابی دستگاه شود.

 تایپ K

پرکاربرد ترین نوع ترموکوبل ، نوع K است. این محصول از نیکل، کرومیوم، الومینیوم، منگنز و سیلیکون ساخته  شده است و مقاومت بسیار زیادی در برابر خوردگی دارد. و توانایی اندازه گیری تا دمای 1200 را دارد.

ترموکوپل-تایپ-k

انواع  صنعتی این محصول بر اساس اتصال

اتصال دو سیم فلزی موجود در ترموکوپل به شیوه های زیر صورت می پذیرد:

۱. اتصال استاندارد: دو سیم غیر هم جنس با یک نقطه اتصال

۲. اتصال سری: اتصال چند ترموکوپل به صورت سری در نقطه سرد

۳. اتصال موازی: اتصال چند ترموکوپل به صورت موازی در نقطه سرد

۴. ترموکوپل دلتا (دیفرانسیل): اتصال دو فلز همجنس در نقطه سرد و اتصال به فلز دیگر در نقطه گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *