بدون دسته, سینی کابل

سینی کابل چیست و چه کارردی دارد؟

سینی کابل
 سینی کابل چیست؟
سینی کابل وظیفه محافظت از سیم و کابل‌های برق را بر عهده داردو سبب می شود تا کابل‌ها از هم تفکیک شوند و معمولاً متریال‌های مختلفی برای سینی کابل وجود دارد و در طول های مختلفی ساخته و اجرا می‌شوند. در واقع این محصول در سیستم‌های برق کشی ساختمانی برای هدایت و توزیع برق استفاده می‌شود.
از این سینی‌ها به جای لوله‌های کاندوئیت استفاده می‌شود. این محصول در ساخت و سازهای تجاری بسیار مورد تایید قرار گرفته است. در واقع شما می توانید در همان ابتدا سیم و سیم کشی‌ها را پیش بینی کرده و از سینی کابل استفاده نمایید و به جای کشیدن لوله‌ها باید کابل‌ها را در داخل سینی قرار دهید.
کاربرد سینی کابل
از سینی کابل برای هدایت و عبور کابل های فیبر نوری استفاده می شود و در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در صورتی که نیاز به کابل کشی در خطوط برق با ولتاژ بالا باشد این سینی ها بهترین گزینه خواهند بود چون می توانند خطرات را به حداقل برسانند.
همینطور از این سینی ها در سیم کشی های ارتباطی و مخابراتی و شبکه نیز استفاده می شود. سیم کشی ها معمولاً در بخش های حساس صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند و رویکرد اجرایی آنها بسیار خاص است.
ابعاد سینی کابل
cable tray در اندازه های استاندارد تولید و در بازار به فروش می رسد. به طور کلی این محصول در اندازه های 100، 150، 200، 250، 300، 400، 500 الی 800 طراحی میشود. ضخامت cable  tray  نیز متفاوت است و با عرض های 150 الی 450 میلیمتر اجرا می شود و از ورق های 1.25 الی 1.5 تولید می شود. این سینی ها شامل عرض های 500 الی 600 میل بوده و با ورق های یک و نیم تا 2 میلیمتری ارائه می شوند.
جنس سینی‌های کابل
به طور کلی برای تولید این سینی ها می بایست از فلزات مقاوم استفاده کرد. یعنی نیاز است که فلزات در مقابل خوردگی دوام بالایی داشته باشند. مثلاً فلزاتی که کربن پایین تری دارند مثل فولادهای ضد زنگ و یا آلیاژهای آلومینیومی که توسط پوشش های اپوکسی پوشانده شده اند بهترین گزینه محسوب می شوند.
دقت کنید که به طور کلی جنس سینی ها متفاوت است و چه خوب است که کمی بیشتر در این مورد بدانیم.
سینی فولادی: سینی کابل فولادی از نظر کیفیت در شرایط خوبی قرار دارد.
در واقع خاصیت ذاتی آهن این است که در برابر خوردگی بسیار شرایط مقاومتی پایینی دارد و این موضوع سبب می شود که در سینی‌های کابل فولادی نیاز به پوشش‌های اپوکسی، گالوانیزه و… باشد که در واقع باید آبکاری انجام شود.
سینی کابل استیل یکی از بهترین مواردی است که می توانید استفاده نمایید. استیل نوعی فولاد ضد زنگ محسوب می شود و در برابر رطوبت و خمش و دمای بالا مقاومت خوبی از خود نشان می دهد، در برابر مواد شیمیایی و آلی نیز مقاومت خوبی از خود نشان داده اند و به طور کلی میزان کروم و نیکلی که در این سینی ها به کار برده شده است سبب می شود که مقاومت آن در برابر خوردگی بیشتر شود.
نوع دیگری از سینی ها وجود دارند که این سینی ها از جنس آلومینیوم هستند و وزن کمی دارند و مقاومت آن در برابر خوردگی بسیار عالی است. به طور کلی این سینی ها خاصیت مغناطیسی ندارند و این موضوع سبب می شود که تلفات الکتریکی آنها نیز کمتر باشد.
لوازم جانبی سینی کابل
به طور کلی سینی کابل (Cable Tray) نیاز به یک سری لوازم جانبی دارد و این تجهیزات سبب می شود تا موقعیت اجرایی این سینی ها بهبود یابد. مثلاً نیاز به ساپورت مخصوص، نردبان، چهار راهی، زانویی سینی، رابط سینی، جداکننده یا دیوایدر سینی، سه راهی سینی کابل، درب سینی کابل گالوانیزه و همینطور پیچ های کله قارچی و مهره و واشر است.

کاربرد سینی کابل

کاربرد درب سینی های کابل بیشتر برای محیط هایی است که شامل آسیب دیدگی سیم برق هستند. در این درب ها کابل و سیم ها از داخل سینی عبور می کنند و حفاظت از آنها صورت می گیرد. زانویی یکی از بخش های مهم سینی های کابل محسوب می شود و از لوازم و تمهیدات مهم سینی کابل است.
این قطعه در مسیر سیم کشی استفاده می شود. به طور کلی سیم کشی های ساختمانی هیچ وقت به صورت مستقیم صورت نمی گیرد. به این ترتیب اگر قرار باشد که کابل از گوشه ها و کناره ها عبور کند نیاز به زانویی خواهد بود. زانویی ها به طور کلی دسته بندی های مختلفی دارند و در سبک های 90 درجه عمودی، افقی و 45 درجه افقی و عمودی نیز دسته بندی می شود.
این زانویی ها به طور کلی بر اساس شرایط محیطی سنجیده می شوند. رابط سینی کابل از دسته مواردی است که می بایست در یک مسیر مشخص هدایت و استفاده شود و سبب می شود که اگر نیاز به سینی های بیشتر بود، سینی ها در یک موقعیت یکپارچه قرار بگیرند. رابط ها به طور کلی بین دو سینی اتصال ایجاد می کنند و اگر نیاز به سیم کشی طولانی باشد این قطعات بسیار مهم هستند.
نکات مهم در خرید سینی کابل
به طور کلی کیفیت مواد اولیه در محصول نهایی اهمیت زیادی دارد به این ترتیب می بایست ورق های آهنی مختلفی استفاده شوند و هر یک کارایی خاص خود را دارند. نحوه ساخت سینی بسیار مهم است و باید استانداردهای لازم در اجرای آن رعایت شود و به طور کلی طول عمر و کیفیت بالای ساخت نیز مدنظر قرار بگیرد.
امروزه بیشتر تولیدکنندگان برای افزایش کیفیت نهایی محصولات سعی می کنند که ورق کاری های ساده استفاده کنند که اشتباه است. نقشه طراحی سینی نیز باید با دقت انجام شود تا محصول نهایی بیشترین کیفیت را داشته باشد و البته که شرایط به صورتی پیش برود که محصولات بیش از حد داغ نشوند.
مزایای استفاده از سینی کابل و اتصالات
به طور کلی صفحه های اتصال برای وصل کردن سینی های کابل، صفحه های شعاعی برای خم های مختلف با شعاع های مختلف و قلاب های تی ایکس برای اتصالات تی شکل و ضربدری استفاده می شوند.
جوینت سینی کابل چیست؟
جوینت سینی کابل برای اجرای سینی کابل و اتصال بی دو سینی یا لدر کابل استفاده می شود و در دیوار کناری سینی کابل و لدر ها نصب می شوند.
رایزر سینی کابل چیست؟
برای استفاده از سطوح مختلف و غیر هم سطح نیاز به رایزر سینی کابل خواهد بود. رایزر ها برای عبور سینی کابل در سطوح عمودی با زاویه های مختلف استفاده می شود و همینطور شرایط تغییر آن فراهم است. رایزر ها برای عبور تاسیسات در ساختمان ها استفاده می شوند و معمولاً در همه ساختمان ها از دو رایزر استفاده می شود که مورد اول برای عبور تاسیسات الکتریکال و مورد دوم باری عبور تاسیسات مکانیکال است.
جدا کننده سینی کابل چیست؟
جدا کننده سینی کابل برای جداسازی یک یا چند ردیف از کابل ها در سینی استفاده می شود. به طور کلی جداکننده ها از جس ورق و ضخامت مخصوص هستند و به شکل پیچ و مهر و یا به وسیله جوش به سینی وصل می شوند. برای تولید جدا کننده سینی کابل نیاز به ورق گالوانیزه گرم یا سرد در ضخامت های مختلف خواهد بود.
ا

مزایای بکارگیری و استفاده از سینی کابل

زمانی که از سینی کابل استفاده می‌کنیم، مشکلات مربوط به سیم کشی برطرف میشود و سیم‌ها در موقعیت درستی قرار بگیرند و همینطور نظم مناسبی حاکم شود.در دنیای امروز هر آنچه که به امنیت بیشتر کمک کند تاثیر گذارتر خواهد بود و شرایط بی نظیری ایجاد می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *