سینی کابل, مطالب آموزشی

محافظت در برابر آتش سینی کابل برق

یکی از مهمترین الزامات ضد حریق برای تأسیسات فرآوری و مکانهای برون مرزی ، نیاز به محافظت از کابل های کنترل و شیرهای کنترل در صورت بروز آتش سوزی است. گزینه های مختلفی در بازار وجود دارد از جمله سیستم های پتو آتش ، تخته سیلیکات کلسیم و تشک انعطاف پذیر که در صورت بروز آتش سوزی گرما را جذب می کند. هر کدام مزایای خود را دارند و اپراتورها باید جوانب مثبت و منفی راه حل های محافظت در برابر آتش کابل کابلی را در نظر بگیرند تا اطمینان حاصل شود که آنها یکی از بهترین ها را برای یک برنامه خاص انتخاب می کنند.

محافظت توسط جدایی

American Petroleum Industry (API) 2218، Practicals ضد آتش در نیروگاه های فرآوری نفت و پتروشیمی ، دستورالعمل هایی را برای “انتخاب ، کاربرد و نگهداری مواد ضد حریق که به منظور محدود کردن میزان خسارت ناشی از آتش سوزی در صنایع نفت و پتروشیمی طراحی شده اند ، ارائه می دهد. ” جدا کردن عملیات پالایشگاه در مناطق آتش نشانی که می توانند جدا شده و با خیال راحت خاموش شوند ، یک هدف اصلی است ، بنابراین اگر آتش سوزی رخ دهد ، جریان محصول تصفیه شده ، آتش را تغذیه نمی کند. دستورالعمل های API 2218 شامل اقدامات حفاظتی متنوعی از جمله عایق بندی برای بهبود ظرفیت تجهیزات و ساختار پشتیبانی آن برای حفظ تمامیت ساختاری آنها در هنگام آتش سوزی است. محافظت از سیستم های عامل اصلی هنگام قرار گرفتن در معرض آتش ، اقدام مهم دیگری است.

برای محافظت از پالایشگاه و اجزای آن ، استاندارد به دریچه های کنترل نیاز دارد که در صورت بروز آتش سوزی ، جریان را خاموش می کنند ، همراه با کابل های کنترل که هنگام خاموش کردن سوخت سیگنال می دهند. طبق استانداردهای API ، این شیر کنترل و کابل به خودی خود باید قادر به مقاومت در برابر آتش ، معمولاً به مدت ۲۰ دقیقه باشد ، اما در برخی شرایط به مدت ۳۰ دقیقه یا بیشتر. نمونه هایی از سیستم های سینی کابل که برای محافظت از کابل ها در برابر آتش طراحی شده اند عبارتند از:

سیستم های سینی کابل ضد حریق با گواهی فروشنده

سینی های کابل استاندارد به طور کامل با عایق های فیبر مقاوم در برابر آتش یا تشک های درون گرما محصور شده اند
سینی های کابل با پانل های عایق سیلیکات کلسیم با درپوش سیلیکات کلسیم برای نگه داشتن کابل ها از قسمت پایین سینی کابل
سینی هایی با سطوح بیرونی ساخته شده از ورق فلز گالوانیزه که از جنس مواد نسوز و یا مواد نسوز نسوز و روکش شده است.

ماده مورد استفاده برای تهیه ۳۰ دقیقه محافظت در برابر آتش در برابر آتش استخر هیدروکربنی برای کابل های برقی گروه بندی شده در داخل مجرای یا سینی کابل باید قبل از نصب تست شود ، با استفاده از روش ASTM E 1725-95 ، روش های استاندارد تست برای تست های آتش سوزی مقاوم در برابر سیستم های مانع برای اجزای سیستم الکتریکی. این روش مبتنی بر مدلی از نوع آتش سوزی است که می تواند در یک پالایشگاه رخ دهد. یکی که در ۳ دقیقه به ۱۵۰۰ درجه فارنهایت می رسد ، و بین ۱۸۵۰ تا ۲۱۵۰ درجه فارنهایت بعد از ۵ دقیقه. آزمایش مطابق با شرایط منحنی دمای آتش استخر هیدروکربن بیان شده در ASTM E 1529 (50،۰۰۰ +/- ۲۵۰۰ BTU / ft2hr) انجام می شود.

آزمایش با فشار مثبت بیش از حداقل نیمی از مونتاژ تست انجام می شود. ترموکوپل ها به صورت مجموعه تنظیم شده اند و ترموکوپل ها هر ۶ اینچ را روی هر دو ریل سینی کابل می چسبانند و هر ۶ اینچ را بر روی یک سیم مس برهنه محور در سینی قرار می گیرند. قرار است سینی کابل خالی از کابل ها باشد که تأیید صفر تا ۱۰۰ درصد بار کابل را ارائه می دهد. خرابی زمانی تعیین می شود که یک “مجموعه” به متوسط ​​دمای ۲۵۰ درجه فارنهایت افزایش یابد ، یا هر ترموکوپل تنها به یک درجه حرارت ۳۲۵ درجه فارنهایت برسد.

رعایت استانداردهای حفاظت از آتش

طیف گسترده ای از گزینه ها برای محافظت از دریچه های کنترل و کابل های برقی گروه بندی شده در برابر قرار گرفتن در معرض طولانی در برابر آتش و حفظ کنترل تجهیزات مورد استفاده توسط کابل ها در دسترس است. یکی از گزینه ها شامل بسته بندی سینی های کابل و مجاری با یک پتو عایق بندی شده با درجه حرارت بالا غیر قابل اشتعال است. مدت قرار گرفتن در معرض آتش متناسب با ضخامت بسته بندی درجه بندی می شود و مواد به طور معمول در مزرعه ضد آب هستند.

سیستم بسته بندی پتو شامل یک لایه تک ماده ۲ اینچی ، ۸ پوند در هر ماده فوت مکعب است و برای سینی ها و مجرای کابل تا ۱۲ اینچی طراحی شده است. بسته پتوی انعطاف پذیر سبک وزن به راحتی قابل برش است و مشکلات نصب را در طرح های پیچیده کاهش می دهد. طراحی بسته بندی ساده امکان ورود مجدد آسان برای تغییرات کابل را فراهم می کند. عایق با کپسوله کردن کامل در فویل تقویت شده با الیاف شیشه ای و پلی پروپیلن (FSP) به عنوان استاندارد ، تهیه می شود تا از این لحاظ استحکام عملکرد فوق العاده ای برای نصب فراهم شود. ممکن است از هوای اختیاری و حفاظت از سوءاستفاده مکانیکی اضافه شود. سیستم حفاظت از حریق می تواند در مقایسه با محصولات کامپوزیت یا تاسیسات هیئت مدیره سفت و سخت موجب صرفه جویی در هزینه مواد و صرفه جویی در نیروی کار شود. همچنین سبک وزن است و از نیاز به ساختارهای پشتیبانی اضافی و هزینه های مرتبط جلوگیری می کند.

سیستم بسته بندی پتو از طریق تصویب Factory Mutual (FM) ، یک برنامه جهانی که به طور عینی آزمایش محصولات و خدمات جلوگیری از ضرر اموال و صدور گواهینامه هایی که مطابق با استانداردهای دقیق جلوگیری از ضرر هستند ، به صدور گواهینامه شخص ثالث رسیده است.

یکی دیگر از گزینه های موجود تخته سیلیکات کلسیم است – عایق غیر معدنی و غیر قابل احتراق دمای بالا. این ماده در بسیاری از محیط ها می تواند مقاومت و مقاومت در برابر آب و هوا را ارائه دهد ، اما می تواند سنگین باشد (حدود ۵۴ پوند در هر فوت مکعب) ، که به همراه روش های برش و چفت و بست مورد نیاز ، می توانند نصب آن را نسبتاً دشوار کنند. علاوه بر این ، در حالی که خود تخته نسبتاً ارزان است ، اما ضایعات حاصل از برش و نیروی اضافی لازم برای برش و چفت شدن ، نصب آن را گران می کند. همچنین نسبت به اجرای سینی کابل پیچیده سازگاری کمتری دارد.

گزینه سوم یک تشک اندوترمیک (e-mat) است که از فولاد ساختاری ، سینی های کابل و مدارهای مجرا با جذب شیمیایی انرژی گرما محافظت می کند و مانع از نفوذ گرما می شود. این محصول نیاز به نصب بین سه تا پنج لایه دارد ، در نتیجه افزایش وزن و هزینه مواد – تا پنج تا ده برابر بیشتر از عایق یا گزینه های صفحه. این راه حل های چند لایه هزینه های نیروی کار دیگری نیز دارند. از طرف دیگر ، محلول های قابل انعطاف به اندازه عایق نیستند ، بنابراین اغلب می توانند برای محافظت از کابل های برق ، که باعث تولید گرما می شوند ، مورد استفاده قرار گیرند. گزینه های دیگر مورد بحث برای محافظت از کابل های کنترل ، که باعث ایجاد مقدار قابل توجهی از گرما نمی شوند ، مناسب تر هستند.

ادعاهای تبلیغاتی دروغین مربوط به سینی کابل مش سیم

هدف از استانداردهای صنعت نفت این است که مناطق آتش نشانی پالایشگاه را به فاصله کافی از هم جدا کنیم تا در صورت وقوع آتش سوزی ، بتوان جریان مواد شیمیایی ، روغن یا گاز را به منطقه آسیب دیده خاموش کرد تا آتش خودش را تغذیه نکند. در آن سناریو ، کابل ها و دریچه هایی که شیرهای خاموش را کنترل می کنند باید به اندازه کافی محافظت شوند. هنگام انتخاب مناسب ترین گزینه ها برای کنترل کنترل این اجزای ، حتما کل هزینه های کار ، کار و نصب را ارزیابی کنید. دوام در زیر محل تأسیسات خاص؛ و هرگونه تفاوت در رابطه با تعمیر و نگهداری طولانی مدت و جایگزینی ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *