سینی کابل, مطالب آموزشی

چرا برق در ولتاژ های بالا منتقل می شود؟

شاید شما متوجه برج های عظیمی از خطوط انتقال ولتاژ بالا در محل خود شوید. این خطوط ولتاژ بالا ، نیروی الکتریکی تولید شده در ایستگاه های برق را که در نقاط دور افتاده قرار دارند انتقال می دهد. ایستگاه های برق به دور از شهرهایی که منابع طبیعی در دسترس هستند ساخته می شوند و به مراکز بار منتقل می شوند. در بعضی از کشورها برق تا ۱٫۲ مگاوات (۱۲۰۰ کیلو ولت) منتقل می شود.

 

 

شبکه انتقال برق باید کارآمد ، ایمن و در عین حال اقتصادی باشد. با در نظر داشتن این مسئله ، برق به دلایل زیر در ولتاژ بالا منتقل می شود.

  • برای کاهش تلفات برق
  • برای کاهش هزینه انتقال نیرو.
  • برای بهبود بهره وری در انتقال نیرو

تلفات برق در خطوط انتقال متناسب با جریان موجود در آن است. خطوط انتقال معمولاً از مس ، آلومینیوم یا آلیاژهای آن ساخته می شوند. مقاومت خطوط انتقال به خودی خود بیشترین تأثیر را در اتلاف برق دارد. قدرت از دست رفته در خطوط به دلیل مقاومت ، از بین رفتن مس یا از بین رفتن I2R نامیده می شود. در حال حاضر جریان برق کمتر خواهد بود. از این رو هنگام انتقال نیرو ، ولتاژ برای کاهش جریان افزایش می یابد. برای انتقال همین مقدار نیرو به مسافت ، در صورت کاهش ولتاژ پایین تر از دست دادن نیرو بیشتر خواهد بود
افت ولتاژ در خطوط انتقال متناسب با جریان موجود در آن و مقاومت آن در برابر جریان جریان است. از این رو کاهش ولتاژ و کاهش جریان باعث کاهش افت ولتاژ و بهبود تنظیم ولتاژ می شود.
اندازه خطوط انتقال بر اساس حداکثر جریان مورد نیاز آنها انجام می شود. بر اساس جریان ، سطح مقطع هادی تغییر می کند. در صورت انتقال مقداری نیرو در ولتاژ پایین تر ، اندازه مورد نیاز هادی بسیار بیشتر از مقدار مورد نیاز برای انتقال نیرو در ولتاژهای بالاتر است. از این رو انتقال نیرو در ولتاژهای بالاتر باعث کاهش هادی مورد نیاز برای همان می شود. کاهش در هادی کاهش هزینه هادی را تسهیل می کند.
ما می توانیم با کاهش تلفات و هزینه هادی و تجهیزات مورد نیاز برای انتقال نیرو ، بازده انتقال نیرو را بهبود بخشیم. از مطالب فوق ، انتقال نیرو در ولتاژ بالا می تواند منجر به کاهش اتلاف برق و هزینه هادی شود ، از این رو باعث افزایش کارایی انتقال نیرو می شود.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “چرا برق در ولتاژ های بالا منتقل می شود؟

  1. a.h گفت:

    بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *