سینی کابل

کابل شبکه چیست؟

Ethernet-cable-min

کابل های شبکه ای ، سخت افزار شبکه ای هستند که برای اتصال یک دستگاه شبکه به دستگاه های دیگر شبکه یا اتصال دو یا چند رایانه جهت به اشتراک گذاری چاپگر ، اسکنر و غیره استفاده می شوند. انواع مختلف کابل های شبکه مانند کابل کواکسیال ، کابل فیبر نوری و کابل های جفت پیچ خورده هستند. بسته به لایه فیزیکی شبکه ، توپولوژی و اندازه مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه ها را می توان با چند متر (به عنوان مثال از طریق اترنت) یا مسافت تقریبا نامحدود (به عنوان مثال از طریق اتصال به اینترنت) از هم جدا کرد.

چندین فناوری وجود دارد که برای اتصالات شبکه استفاده می شود. کابل های پچ برای مسافت های کوتاه در دفاتر و کمد های سیم کشی استفاده می شود. اتصالات الکتریکی با استفاده از جفت پیچ خورده یا کابل کواکسیال در داخل ساختمان استفاده می شود. کابل فیبر نوری برای مسافت های طولانی یا برای برنامه های کاربردی که به پهنای باند بالا یا ایزولاسیون الکتریکی نیاز دارند استفاده می شود. بسیاری از تاسیسات از شیوه های کابل کشی ساخت یافته برای بهبود قابلیت اطمینان و قابلیت حفظ استفاده می کنند. در برخی از کاربردهای خانگی و صنعتی از خطوط برق به عنوان کابل کشی شبکه استفاده می شود.

 

 

فهرست

۱ – جفت پیچ خورده
۲ – فیبر نوری
۳ – کواکسیال
۴ – پچ
۵ – خط برق
۶- مرجع

جفت پیچ خورده

کابل کشی جفت پیچ خورده ، با اتصال همه کاره ماژولار ۸ R8-8J8 “RJ-45” ​​، شکلی از سیم کشی است که در آن جفت سیمها (هادی های جلو و برگشت یک مدار واحد) به منظور لغو تداخل الکترومغناطیسی (EMI) به هم پیچیده می شوند. ) از دیگر جفت های سیم و از منابع خارجی. این نوع کابل برای شبکه های اترنت خانگی و شرکتی استفاده می شود. کابل کشی جفت پیچ خورده در کابل های پچ کوتاه و در طولانی تر در کابل کشی ساختاری استفاده می شود.
کابل متقاطع اترنت نوعی کابل اترنت جفت پیچ خورده است که برای اتصال دستگاههای محاسباتی به طور مستقیم که معمولاً از طریق سوئیچ شبکه ، هاب اترنت یا روتر متصل می شوند ، مانند اتصال مستقیم دو کامپیوتر شخصی از طریق آداپتورهای شبکه آنها ، به کار می رود. بیشتر دستگاه های اترنت فعلی از Auto MDI-X پشتیبانی می کنند ، بنابراین فرقی نمی کند از کابل های متقاطع یا مستقیم استفاده کنید.

فیبرهای نوری

کابل فیبر نوری از یک هسته شیشه ای مرکزی تشکیل شده است که توسط چندین لایه از مواد محافظ احاطه شده است. استقرار فیبر نوری گرانتر از مس است اما پهنای باند بالاتری را ارائه می دهد و می تواند مسافت های طولانی تری را پوشش دهد. دو نوع کابل فیبر نوری وجود دارد: فیبر چند حالته با برد کوتاهتر و فیبر تک حالته با برد طولانی.

هم محور

کابل های کواکسیال خط انتقال را تشکیل می دهند و موج الکترومغناطیسی داخل کابل بین هادی مرکز و سپر را محدود می کنند. انتقال انرژی در خط کاملاً از طریق دی الکتریک داخل کابل بین رساناها انجام می شود. بنابراین خطوط کواکسیال بدون تأثیر منفی می توانند خم و پیچ خورده باشند (در معرض محدودیت ها) قرار دارند و بدون ایجاد جریان های ناخواسته در آنها می توانند به حمایتهای رسانا کشیده شوند.
اترنت اولیه ، ۱۰BASE5 و ۱۰BASE2 از سیگنالینگ باند پایه بر روی کابل های کواکسیال استفاده می کردند. در قرن بیستم ، سیستم حامل L از کابل کواکسیال برای مکالمات از راه دور استفاده می کرد.
کابلهای کواکسیال معمولاً برای تلویزیون و سایر سیگنال های باند پهن استفاده می شوند. اگرچه در بیشتر خانه ها کابل های کواکسیال برای انتقال سیگنال های تلویزیونی نصب شده اند ، فناوری های جدید (مانند استاندارد ITU-T G.hn) امکان استفاده از کابل کواکسیال خانگی را برای برنامه های شبکه خانگی با سرعت بالا (اترنت بالای کواکس) باز می کنند.

پچ

کابل پچ ، کابل الکتریکی یا نوری است که برای اتصال یک وسیله الکترونیکی به وسیله دیگر به سمت زیرساخت ساختمان جهت مسیریابی سیگنال استفاده می شود. دستگاه های مختلف (به عنوان مثال سوئیچ متصل به رایانه یا سوئیچ متصل به روتر) با کابل های پچ متصل هستند. کابل های وصله ای معمولاً در رنگهای مختلف تولید می شوند تا به راحتی قابل تشخیص باشند ، [۱] و بیشتر آنها نسبتاً کوتاه هستند و بیشتر از چند متر نیستند. برخلاف سیم کشی در محل ، کابلهای پچ انعطاف پذیرتر هستند.

خطوط برق

اگرچه سیمهای برق AC برای برنامه های شبکه طراحی نشده اند ، اما ارتباط خط برق (PLC) اجازه می دهد تا این سیم ها نیز برای اتصال کامپیوترهای خانگی ، لوازم جانبی یا سایر محصولات مصرفی شبکه استفاده شوند. خانواده پروتکل HomePlug یک فناوری اولیه PLC بود. در دسامبر سال ۲۰۰۸ ، ITU-T توصیه G.hn/G.9960 را به عنوان اولین استاندارد جهانی برای ارتباطات خطوط برق با سرعت بالا تصویب کرد. [۳] G.hn همچنین تکنیک های ارتباطات را از طریق کابل رده ۳ موجود موجود توسط تلفن ها و کابل کواکسیال مورد استفاده توسط تلویزیون کابلی در خانه مشخص می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *