کابل

ARC چیست؟

اگر تا به حال به کانکتورهای پشت تلویزیون خود نگاه کرده اید و از خود پرسیده اید که "کانکتور HDMI ARC چیست؟" تو اولین نفر نیستی در حالی که بسیاری با پورت HDMI و کابل مربوط به آن آشنا هستند، و از آن برای اتصال همه چیز از پخش کننده های DVD گرفته تا کنسول های بازی به تلویزیون های خود برای بیش از 15 سال استفاده می کردند، HDMI ARC یک ویژگی مشخص و مورد استفاده نیست. اما باید باشد.

اگر تا به حال به کانکتورهای پشت تلویزیون خود نگاه کرده اید و از خود پرسیده اید که “کانکتور HDMI ARC چیست؟” تو اولین نفر نیستی در حالی که بسیاری با پورت HDMI و کابل مربوط به آن آشنا هستند، و از آن برای اتصال همه چیز از پخش کننده های DVD گرفته تا کنسول های بازی به تلویزیون های خود برای بیش از 15 سال استفاده می کردند، HDMI ARC یک ویژگی مشخص و مورد استفاده نیست. اما باید باشد.

کانال بازگشت صوتی HDMI (ARC) یک سیستم تلویزیون خانگی پیچیده را ساده می کند که از یک سیستم صوتی خارجی برای تقویت صدای تلویزیون استفاده می کند. این پروتکلی است که به کابل HDMI اجازه می دهد تا به عنوان کابل انتقال بالادست و پایین دست عمل کند. این بدان معناست که به جای اجرای یک کابل صوتی اضافی از تلویزیون خود به سیستم بلندگوی خارجی یا نوار صوتی خود، می توانید از کابل HDMI موجود که آنها را به تلویزیون متصل می کند استفاده کنید.

ARC چیست؟ مسلماً این بهترین ویژگی اتصال HDMI در جنگ مداوم خود با DisplayPort برای پادشاه کابل های رسانه است.

HDMI ARC چیست؟

کانال بازگشت صدا در ابتدا به عنوان یک ویژگی در مشخصات HDMI 1.4 در سال 2009 ادغام شد، هفت سال پس از معرفی استاندارد اصلی HDMI، کابل آن و کانکتور. به پیشرفت‌ها در وضوح‌ها و پشتیبانی از نرخ تازه‌سازی، یک کانال اترنت HDMI (HEC)، پشتیبانی بهتر از رنگ‌ها، و ایجاد کانکتور Micro HDMI جدید پیوست.

مهم ترین ویژگی HDMI 1.4 که نسبت به آپدیت های قبلی و جدیدتر HDMI بسیار تاثیرگذارتر بود، اضافه شدن کانال بازگشت صدا بود. پذیرندگان اولیه که فکر می کردند HDMI ARC چیست، به سرعت دریافتند که به آنها امکان می دهد کابل کشی را کاهش دهند، تنظیمات صوتی تلویزیون خود را ساده کنند و حتی از صدای با کیفیت بالاتر نیز لذت ببرند.

قبل از ARC، باید یک دستگاه خارجی مانند جعبه کابل یا پخش کننده بلوری را به سیستم A/V و سپس به تلویزیون خود متصل می‌کردید، سپس یک کانکتور صوتی نوری جداگانه را به سیستم A/V متصل می‌کردید. اکنون می توانید کابل نوری را به طور کامل جدا کنید. با ARC، می توانید منبع رسانه خود را از طریق HDMI به سیستم A/V و سپس با استفاده از کابل HDMI ثانویه به تلویزیون متصل کنید. خودشه.

دو سناریو اصلی وجود دارد که در آن برجسته می شود. اولین مورد زمانی است که چندین منبع HDMI دارید که می خواهید از طریق سیستم A/V خود پخش کنید. فقط کابل HDMI را از تلویزیون به سیستم A/V بکشید – بدون نیاز به وصل کردن چندین منبع به سیستم صوتی. ثانیاً، و به طور فزاینده‌ای مربوط به تلویزیون‌های هوشمند است. تلویزیون‌های هوشمند اساساً محتوای خود را ایجاد می‌کنند (استریم Netflix، Hulu، و غیره)، و اگر می‌خواهید آن صدا را از طریق بلندگوهای خارجی خود ارسال کنید، ARC بسیار مهم است زیرا اجازه می‌دهد صدا از طریق HDMI به گیرنده A/V جریان یابد. کابل.

این همچنین پتانسیل پشتیبانی از فرمت های صوتی بهبود یافته را باز می کند. در حالی که کابل‌های نوری TOSLINK می‌توانند فرمت‌های صوتی مختلفی را پشتیبانی کنند، اما محدود به دو کانال صوتی PCM است. پهنای باند بیشتر HDMI می تواند تا هشت کانال صوتی و حتی صدای فراگیر 5.1 را از طریق اتصال ARC پشتیبانی کند، البته در فرمت فشرده.

همچنین برای دستگاه های صوتی که فقط دارای اتصالات HDMI هستند و استانداردهای نوری قدیمی را پشتیبانی نمی کنند، عالی است.

حتی اگر نگران کیفیت صدا نیستید، ARC همچنان مفید است و یک راه‌اندازی AV تلویزیون را جذاب‌تر و ساده‌تر می‌کند، زیرا باعث می‌شود یک کابل کمتر از طریق کابل مرتب یا پشت دیوار عبور کند.

اگرچه ARC عالی است، محدودیت های خود را دارد. برخی از تولیدکنندگان تلویزیون تنها از برخی از ویژگی‌های آن مانند تصحیح همگام‌سازی لب پشتیبانی می‌کنند، در حالی که برخی دیگر فقط از صدای استریو و حتی صدای فراگیر فشرده 5.1 ارائه شده در مشخصات HDMI پشتیبانی نمی‌کنند. این موضوع با پذیرش تلویزیون‌های 4K و HDR که پهنای باند موجود در استانداردهای جدیدتر HDMI بیشتر محدود می‌شود، مشکل‌سازتر شده است.

HDMI eARC

مانند هر فناوری دیگری، ARC پیشرفت های خود را دارد. همانطور که شروع به پاسخ دادن به این سوال کردید که HDMI ARC چیست، همچنین می خواهید بدانید eARC چیست؟

مانند ARC، کانال برگشت صوتی بهبودیافته یا eARC به ساده‌سازی کابل‌کشی کمک می‌کند و از پهنای باند آن حداکثر استفاده را می‌کند تا امکان انتقال صدا با کیفیت بالاتر را فراهم کند. پروتکل eARC با استفاده از پهنای باند بیشتر اتصال HDMI 2.1 یک قدم جلوتر می رود تا آرایه بزرگتری از فرمت های صوتی بدون اتلاف ارائه دهد.

یک اتصال HDMI 1.4 دارای پهنای باند کافی برای کنترل ویدیوهای 4K با فرکانس 30 هرتز و صدای استریو بدون تلفات است. می تواند صدای فراگیر 5.1 را نیز انجام دهد، اما فقط زمانی که فشرده شده باشد و نمی تواند صدای فراگیر 7.1 را مدیریت کند. اتصال HDMI 2.1 و کابل های آن دارای پهنای باند کافی برای پشتیبانی از وضوح 8K و نرخ تازه سازی بسیار بالاتر برای 4K هستند. همچنین فضای سر کافی برای کنترل صدای فراگیر 7.1 کاملاً بدون افت از طریق eARC و همچنین ویژگی‌های صوتی مدرن فوق‌العاده مانند Dolby TrueHD، Dolby Atmos، DTS-HD Master Audio و DTS:X دارد.

تنها نکته این است که هم تلویزیون و هم سیستم A/V شما باید از HDMI 2.1 و eARC برای استفاده از آن پشتیبانی کنند. با توجه به اینکه هر دو فناوری کاملاً جدیدی هستند که فقط توسط تعداد انگشت شماری از دستگاه های معاصر پشتیبانی می شوند، اگر می خواهید از آن استفاده کنید احتمالاً به دنبال ارتقای هر دو هستید. با این حال، نتایج برای خود صحبت می کنند. کانکتور HDMI eARC دنیای جدید و هیجان انگیزی از صدای ساده شده، با کیفیت بالاتر و خانگی را باز می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *