سینی کابل, مطالب آموزشی

اقدامات احتیاطی ایمنی و نگهداری سینی کابل

سینی کابل اگر به درستی برنامه ریزی و نصب نشود، سیم کشی داخل سینی کابل می تواند باعث آتش سوزی، شوک الکتریکی و حوادث انفجار قوس الکتریکی شود. سینی های کابل را می توان برای پشتیبانی، مسیریابی، حفاظت و ایجاد گذرگاه برای سیستم های کابل به عنوان بخشی از یک سیستم مدیریت کابل برنامه ریزی شده استفاده کرد. سینی های کابل را می توان با سیستم های توزیع برق، کنترل ولتاژ پایین، داده یا سیم کشی مخابراتی استفاده کرد.

 

جهان سینی کابل

 

سینی کابل، زمانی که به درستی استفاده شود، علامت گذاری، برداشتن و مکان یابی کابل ها را آسان تر می کند. سینی های کابل جایگزینی فوق العاده برای تاسیساتی هستند که ممکن است در آینده نیاز به ارتقاء، پیکربندی مجدد یا جابجایی داشته باشند.

در طول نگهداری، نصب و بازرسی سینی های کابل، اقدامات احتیاطی کافی باید رعایت شود. سینی‌های کابل، هادی‌ها و کابل‌های موجود در آنها، و روش‌های سیم‌کشی به کار رفته باید برای محیطی که در آن نصب می‌شوند، در فهرست یا برچسب‌گذاری شوند.

سینی‌های کابل دارای طرح‌بندی‌های مختلفی هستند و باید طبق دستورالعمل‌های نصب به اندازه کافی پشتیبانی شوند. سینی های کابل باید طوری طراحی و نصب شوند که نیازهای فعلی و آینده را برآورده کنند. چندین جنبه، از جمله اما نه محدود به: نوع و مقدار سینی کابل، و همچنین پشتیبانی مورد نیاز برای مدیریت بارها، باید در نظر گرفته شود.

– عوامل محیطی یا هواشناسی
– وزن سینی کابل
– الزامات کابل فعلی و آینده
– نیروهای الکتریکی و مغناطیسی
– هر گونه تجهیزات اضافی قرار داده شده است

 

ایمن کردن کابل ها در سینی کابل برای حفظ فاصله مناسب کابل ها، نگه داشتن کابل ها در داخل سینی ها و محدود کردن کابل ها به نقاط مشخص در سینی ها بسیار مهم است. اتصالات کابل باید برای محیطی که در آن استفاده می شود مناسب باشد. طول، دما، مقاومت در برابر رطوبت، مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش، مقاومت شیمیایی، اشتعال پذیری، کیفیت دود کم و استحکام را هنگام انتخاب اتصال کابل در نظر بگیرید.

با توجه به سینی های کابل که در اندازه های مختلف وجود دارد، می توان آنها را برای پشتیبانی از انواع ترکیبات بارگیری ساخت. با این حال، به دلیل تطبیق پذیری، سینی های کابل به ویژه در معرض بارگذاری بیش از حد هستند.

 

سه عامل تعیین کننده بارگذاری ایمن و قابل قبول سینی کابل است:

– محدودیت وزنی مشخص شده توسط سازنده
– محدودیت های پر شدن کابل به دلیل محدودیت سطح مقطع
– مشخصات فاصله هادی

 

جهان سنی کابل تولید کننده پیشرو سینی کابل در ایران است

بارگذاری بیش از حد سینی کابل می‌تواند باعث از کار افتادن سینی، نقاط اتصال یا تکیه‌گاه‌ های آن شود، که خطری برای آنهایی که در زیر سینی قرار دارند و حتی منجر به شوک الکتریکی و حوادث قوس الکتریکی/ انفجار ناشی از خرابی قطعات می‌شود، زمانی که کابل‌ها به طور ناگهانی دیگر پشتیبانی نمی‌شوند. هنگامی که سینی کابل بیش از حد بارگذاری می شود، تجمع گرمای قابل توجه در هادی های برق و اطراف آن می تواند باعث از کار افتادن عایق شده و خطر شوک یا آتش سوزی را به همراه داشته باشد. وقتی سینی کابل بیش از حد شلوغ می شود، سیستم سینی کابل دیگری را در بالا، پایین یا کنار آن قرار دهید. در اطراف سینی کابل جدید فضای کار کافی را در نظر بگیرید. کابل های باقی مانده در سینی کابل باید جدا شوند. هنگامی که پروژه ها به پایان رسید، سیم کشی موقتی که در سینی کابل قرار داده شده است باید برداشته شود.

سینی کابل در شرایط خطرناکی که غلظت بالایی از گازهای قابل اشتعال یا قابل احتراق، دود و گرد و غبار وجود دارد، رایج است، اما در هنگام نصب باید مراقب بود تا از ایجاد خطر انفجار جلوگیری شود. سینی کابل در مناطق خطرناک فقط باید دارای سیم کشی مجاز در چنین مناطقی باشد.

 

سینی های کابل را می توان برای موارد زیر رتبه بندی کرد:

– مکان های خطرناک خورنده و طبقه بندی شده
– در داخل یا خارج از منزل
– نویزهای الکتریکی و نواحی مستعد ارتعاش

سینی های کابل را می توان برای عبور عمودی از کف یا سکوها و همچنین به صورت افقی از طریق دیوارها و موانع ساخت. در جاهایی که سینی کابل از میان پارتیشن‌ها، دیوارها و کف‌های دارای درجه حریق عبور می‌کنند، باید ایستگاه‌های آتش نشانی کافی برای جلوگیری از گسترش آتش یا محصولات جانبی احتراق نصب شوند. سینی کابل را نباید در مناطقی که ممکن است آسیب ببینند نصب کرد.

کابل‌ها و هادی‌ های مجاز برای استفاده در سینی‌های کابل باید عایق باشند، هرچند ممکن است اقدامات ایمنی بیشتری لازم باشد. اگر کار بر روی تاسیسات سینی کابل به طور بالقوه کارکنان را در معرض قطعات زنده قرار دهد یا به عایق آسیب برساند، سیم کشی باید خاموش شود. سیستم های سینی کابل به زمین برای ایمنی شخصی و جلوگیری از ایجاد قوس الکتریکی، که می تواند در هر مکانی در سیستم سیم کشی رخ دهد، حیاتی است.

 

سینی های کابل فلزی مانند آلومینیوم، فولاد و فولاد روکش شده همگی می توانند به عنوان هادی اتصال به زمین استفاده شوند. سینی های کابل فلزی تنها در صورتی می توانند به عنوان هادی اتصال به زمین مورد استفاده قرار گیرند که تعمیر و نگهداری و نظارت منظم اطمینان حاصل کند که سیستم سینی کابل نصب شده توسط پرسنل مجرب سرویس می شود. قبل از اینکه سیم ها برق بگیرند، باید زمین مناسب انجام و آزمایش شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *