سینی کابل

کاربرد پایه سینی کابل چیست؟

کاربرد پایه سینی کابل چیست؟

پیدایش سینی کابل ها سبب شده است که امروزه سبک جدیدی از سیم کشی و کابل کشی تاسیسات برقی به وجود آید.طراحی ایندسته از تجهیزات ساختمانی نیز سبب شده است که عمل انتقال حرارت بین سیم ها و کابل های موجود در تاسیسات برقی بهبودیابد.از طرفی استفاده از سینی کابل ها سبب می شود که نصب و تعویض سیم ها و کابل ها راحت تر و سریع تر انجام شود. ایندسته از تجهیزات ساختمانی برای انکه بتوانند به خوبی از سیم ها و کابل ها محافظت کرده و مسیر های کابل کشی و سیم کشی تاسیسات برقی را حفظ کنند، نیاز به پایه نگهدارنده سینی کابل دارند.

بنابراین یکی از مهمترین نکات در اجرای پروژه های سینی کابل و نردبان کابل، انتخاب سیستم نگهدارنده مناسب (من جمله ساپورت دیواری سینی کابل، پایه سینی کابل،ساپورت سقفی سینی کابل، براکت سینی کابل و…) می باشد که از حساسیت ویژه ای برخوردار است. به همین دلیل سیستم نگهدارنده سینی کابل و نردبان کابل انتخابی، باید ضمن دارابودن شکل ظاهری زیبا، از استحکام کافی نیز برخوردار باشد تا به مرور زمان سبب تغییر شکل سینی و نردبان کابل، ناشی از شرایط محیطی و اضافه شدن کابل در راستایتوسعه احتمالی نگردد. بر این اساس طراحی و محاسبه سیستم نگهدارنده سینی و نردبان کابل براساس داده های خاص نظیر: تعداد کابل، نوع کابل،شرایط آب و هوایی، موقعیت سیستم و فضاهای موجود صورت میگیرد.

 

سینی کابل نوین

 

پایه نگهدارنده سینی کابل دیواری

 

یکی از انواع ساپورت تاسیساتی، ساپورت دیواری یا ساپورت T شکل است. در برخی از موارد، اجرا کننده تاسیسات برقی ساختمانی مستلزم است که مسیر سیم کشی و کابل کشی را در کنار دیوار ایجاد کند. در چنین شرایطی برای نگه داشتن سینی کابل، از ساپورت هایی استفاده میشود که از یک طرف به دیوار متصل شده و به خوبی سینی کابل ها را نگه می دارد. ساپورت های دیواری به گونه ای طراحی شده اند که از یک طرف به واسطه پیچ و مهره به دیوار متصل شده و سینی کابل روی آن قرار میگیرد.

 

پایه نگهدارنده سینی کابل U شکل

 

(که خود به دو نوع با آویز راد و آویز پروفیل تقسیم میشود)

به طور کلی اکثر مسیرهای کابل کشی و سیم کشی تاسیسات برقی ساختمان ها، از دیوارها فاصله داشته و عمدتا برای نگهداشتن آن ها از ساپورت های سقفی استفاده می شود.که ساپورت سقفی U شکل با آویز راد به واسطه دو پیچ متری به سقف متصل می شود.

که این مدل نگهدارنده سینی کابل Uشکل قادر به تحمل وزن زیاد نیست و عمدتا برای کابل هایی با مقطع کوچک و سیم ها استفاده می شود.

ساپورت سقفی U شکل با آویز پروفیل زمانی مورد استفاده قرار میگیرد، که کابل ها و سیم های قرار گرفته روی سینی کابل،مقطع بزرگی داشته باشند. این دسته از ساپورت های سقفی از طریق پروفیل های فولادی و پایه مخصوص به سقف متصل میگردند.

پایه های فولادی به سطح مقطع مشخص به گونه ای طراحی شده اند که وزن بیشتری را نسبت به پیچ های متری تحمل کنند. عموما ابعاد و ضخامت آویز های پروفیلی متناسب با وزن کابل ها و سیم ها و همچنین سازه سینی کابل تعیین می گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *